Élet a földeken
Kövesdi Miklós Gábor 2011.08.21. 20:37
Íme egy kis szösszenet, ugyancsak a Rádiókabaréból:
Kövesdi Miklós Gábor:
Élet a földeken
Szereplők:
Józsi
András
Erzsók, András felesége
Józsi: Adj Isten komám!
András: Fogadj Isten! Kend is kigyött kapálni?
Józsi: Biza, most volt eső, most kell dolgozni.
András: Osztán, jól telt e a hétvége?
Józsi: Azt meghiszem! Elmentünk az asszonnyal, megnéztük a faluszínház előadását!
András: Nocsak. Oszt mit játszottak?
Józsi: A Hamletet adták, attól a Shakespeare Vilmostól!
András: Á... Én nem szeretem Shakespeare-t! Teljesen elrugaszkodik napjaink realitásától!
Józsi: Nem addig a'! Hiszen több száz éve halott!
András: Akkor is. Én egy művésztől elvárom, hogy olyat alkosson, amely minden időkben megállja a helyét.
Józsi: De hisz megállja. Hankiss Elemér is komoly tanulmányokat szentelt neki. Kend nem olvasta?
András: Nekem mondhat akármit. Vegyük csak a Hamletet. Egy cseppet sem foglalkozik a földművelő parasztság problémáival. Teljesen lefoglalja a morálisan lezüllött arisztokrata réteg amortizációja.
Józsi: Shakespeare olyan emberi problémákat vet fel a Hamletben, amely minden ember életét döntően befolyásolják, függetlenül attól, milyen társadalmi osztály képviselője. Egyszer mindannyiunknak szembe kell néznie a kérdéssel: az erkölcs szavának engedelmeskedve beteljesítjük, amit feladatunknak írt elő a sors számunkra, vállalva a halált is adott esetben, vagy inkább meghunyászkodunk, és élünk tovább, középszerűségbe süllyedve. "Lenni vagy nem lenni".
András: Ugyan, maga tuskó, hisz Hamlet sem találja meg a választ, mi az erkölcs szava: az, hogy megbosszulva apja halálát maga is gyilkossá váljon, vagy hogy kezeit ne mocskolja be, és apját bosszulatlanul hagyja? Sőt, Hamlet maga a legerkölcstelenebb, és legkeresztényietlenebb amikor azért nem szúrja le az imádkozó királyt, nehogy annak lelke a mennyekbe juthasson!
Józsi: Mag nekem ne papoljon keresztény etikáról! Maga, aki a könyvtárból ellopta a "Tiszta ész kritikáját"! Hamlet végső soron igenis megkímélné a gazemberek életét, ám azok ármánykodásukkal nem hagynak neki más alternatívát, mint a totális apokalipszis!
András: Én lenyeletem magával a kapanyelet! Mindjárt sajnálni fogom azt a tetves Hamletet! Az se jobb a többinél!
Józsi: De hát Hamletet tulajdonképpen az apja szellemével való találkozás élménye sokkolja. Ettől indul bomlásnak elméje, és ezért követi el szörnyű tetteit, beleértve Poloniusz likvidálását.
András: Még hogy szellem! Maga is bevette ezt a szubjektívidealista maszlagot? Hamlet apja nem létezik! Ez csak egy metafizikai agyrém. Hamlet apjának szelleme nem más, mint Hamlet tudatalattijának kivetülése. Mert nézzük empiriokritcista szemszögből a dolgokat!
Józsi: Még szájára meri venni az empiriokriticizmus nevét?
Már-már összeverekednek. Ekkor érkezik Erzsók, András felesége.
Erzsók: Ejnye, maguk már megint haszontalanságokkal töltik az idejüket?
Józsi: Ugyan, Erzsók, csak a Hamletet beszéljük meg.
Erzsók: Kend beszéli tele az uram fejét humanizmussal, meg reneszánsz esztétikával! Aztán csodálkozunk, ha elpusztul a termés! Ahelyett, hogy tisztességesen dolgoznának! Ezek a városiak teljesen megbolondítják a fejüket! Folytassák a munkát! És ha csak egyszer meghallom azt a szót, hogy "királydrámák", nincs vacsora! elmegy
András szomorúan tekint Józsira: "A többi néma csend".
Dolgozni kezdenek.
|